Fajerwerki, zwierzęta i polityka miejska: Lidzbark Warmiński w obliczu sylwestrowej zmiany

sty 10, 2024 | 5 Komentarze

Sylwester to czas radości i świętowania. Jednak dla wielu mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego, a przede wszystkim dla ich czworonożnych przyjaciół, ostatnia noc roku 2023 stała się tematem gorącej dyskusji i działań burmistrza miasta.

Pierwsza deklaracja burmistrza

27 grudnia 2023 roku burmistrz wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją zwierząt podczas sylwestrowego szaleństwa. W osobistym wpisie na FB opisał swoje doświadczenia z fajerwerkami, zwracając uwagę na ich negatywny wpływ na zwierzęta. Wśród jego propozycji znalazła się koncepcja zastąpienia małych, dokuczliwych petard przez profesjonalny pokaz fajerwerków organizowany z dala od zabudowań. Zaproponował również zbiórkę karmy dla zwierząt jako alternatywę dla prywatnego używania fajerwerków.

Zmiana Postawy

30 grudnia burmistrz zmienił nieco swoje stanowisko. W nowym wpisie podziękował mieszkańcom za ich aktywność i konstruktywne propozycje. Wspomniał o konsultacjach z mieszkańcami, co doprowadziło do opracowania projektu uchwały zakazującej używania fajerwerków w miejscach publicznych. Był to wynik inspiracji płynącej z rozmowy z Panią Barbarą Kułdo.

Po zabawie sylwestrowej pojawiło się wiele pytań dotyczących efektów zbiórki karmy dla zwierząt. Mieszkańcy oczekiwali na komunikat od burmistrza, który jednak milczał. Było to niecodzienne, biorąc pod uwagę jego aktywność w mediach społecznościowych.

Odpowiedź Urzędu

Ostatecznie odpowiedź przyszła z Urzędu Miasta. Poinformowano, że udało się zebrać 12 kg karmy psiej i 300g kociej.

Wnioski i reakcje mieszkańców

Ten brak komunikacji oraz brak fotografii z wydarzenia postawił burmistrza w złym świetle, co skomentowali mieszkańcy na forum naszlidzbark.pl Jako człowiek dialogu, burmistrz wydawał się unikać otwartej komunikacji w tej sprawie, co zaniepokoiło społeczność. Ostatecznie wyszło, że to co dla burmistrza jest mało medialne lub nie pasuje do jego narracji, będzie skrywał mocno.

Czy burmistrz Lidzbarka Warmińskiego znajdzie sposób na pogodzenie różnych oczekiwań mieszkańców odnośnie sylwestrowych tradycji? Czy wprowadzenie uchwały zakazującej fajerwerków stanie się rzeczywistością? Te pytania pozostają otwarte, a odpowiedzi na nie będą kształtować przyszłość zarówno ludzi, jak i zwierząt w Lidzbarku Warmińskim.

 

M. Matejewski

4.8 5 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

6 kg to jedna torba w Lidlu – kpina i wstyd dla organizatorów

Można i większe kupić haha

W dodatku zamiast napisać na FB to ukrywał to jak mógł. Teraz też wylewa pomyje anonimowo na naszlidzbark.

Fajerwerki to chińska tradycja noworoczna, a psy w tej kulturze zjada się na specjalne okazje.

Jesteśmy w Polsce, więc darujmy sobie jedzenie psów…

Ostatnie wpisy